Temmuz 15, 2021

Bu yıl kullanmanız gereken kitaplar

2021 Kitap incelemesi: Bu yıl almanız gereken kitaplar 

Orta Doğu renkli ve farklı kültürleriyle tanınır. Yetenekli yazar ve şairlerin yazdığı zengin edebiyat eserlerini bulabileceğiniz bir bölge. Öyleyse, daha fazlasını merak ediyorsanız, işte size Orta Doğulu yazarların yazdığı kitaplardan bazıları: 

Elif Şafak’tan İstanbul Piç’i 

Yağmurla ilgili kedere benzetilen tek şey buydu: Sen el değmeden, güvende ve kuru kalmak için elinizden geleni yaptı, ancak başarısız olursanız ve başarısız olduğunuzda, sorunu sürekli bir fışkırmadan çok damlalar açısından görmeye başladığınız bir nokta geldi ve böylece sırılsıklam olabileceğinize karar verdiniz. . ‘

İstanbul Piçi, bir lanetle boğuşan bir ailenin hikayesini anlatan Elif Şafak’ın yazdığı bir kitap. Tucson, Arizona, San Francisco, Kaliforniya ve İstanbul, Türkiye gibi çeşitli yerlerde geçen bu kitap, 1915 Ermeni Soykırımı sırasında meydana gelen olaylarla birbirine bağlanan aile üyeleri hakkında farklı hikayeleri takip ediyor. 

Kitapta, her ikisi de Ermeni asıllı iki kız, geçmişlerindeki eksik halkaları bir araya getirmeye çalışırken çağdaş İstanbul’da buluşuyor. Her iki kız da aradıkları cevapları ortaya çıkaracak sırları çözerken tarihlerinin ağırlığıyla yüzleşir. 

Şafak’ın kitabı Kadın Kurmaca Ödülü’nü kazandı. Bu kitap, Türk hükümeti tarafından skandal olarak nitelendirildi ve Şafak’ı hikayesinde “Türklüğe hakaretten” neredeyse tutuklandı. 

Şafak’ın hikayesi okuyucuları sayfayı çevirmeye zorlayacak olsa da, konusu da tutarsızlıklardan muzdarip ve zaman zaman biraz haince oluyor. Hikayenin, karakterlerini donuk görünmesine neden olan tüm temaları sıkıştırdığı kısımları var. Ek olarak, kitapta okuyucuların önceki bölümlerden kaçmasına neden olacak çok fazla kıvrımlı ilişki var. 

Kitaptaki bu eksikliklere rağmen Şafak, Ermeni soykırımı sırasında kurbanların unutulan hikayelerini anlatan bir masal yaratmayı başardı. Ayrıca Türkiye’deki siyasi meseleleri ve gerilimleri de vurguluyor. 

Kendinizi içine çekecek bir kitap arıyorsanız Eli Shafak’ın bu iddialı ve eklektik romanı okumak için mükemmel bir kitap. 

Orhan Pamuk’tan Masumiyet Müzesi 

Sevdiğimiz insanları kaybettiğimizde, diri ya da ölü ruhlarını asla rahatsız etmemeliyiz. Bunun yerine, bize onları hatırlatan bir nesnede teselli bulmalıyız, bir şey … Bilmiyorum … bir küpe bile ‘.

Orhan Pamuk’un kitabı İstanbul kentinde geçen bir kayıp, üzüntü, aşk ve keder hikayesidir. 1970’lerde ve ülke, sınırlarını Batılı tüccarlara daha fazla açarken, ülke dramatik sosyal değişimler yaşıyor. 

Kitabın kahramanı Kemal, Sibel adında bir kızla nişanlanır. Daha sonra nişanlısına hediye alırken Fusun adlı bir dükkanda satış yapan bir kızla tanışır. İki karakter arkadaş oldu ve yakında sevgili oldu. 

Kemal, Sibel ile evlenme planlarını sürdürürken Fusun ile ilişkisini sürdürmeye çalışırken çılgına döner. Fusun ondan ayrıldıktan sonra onu nişanlısından daha çok sevdiğini fark eder. Sibel ile olan nişanını kestikten sonra tanışırlar. 

Tanıştıklarında, Fusun’un zaten evli olduğunu öğrenince şaşırdı. Ona daha yakın olmak için ailesini bir arkadaş olarak ziyaret eder ve onunla ilişkilendirdiği ev eşyalarını alır. 

Bu romanla Booker Ödülü’nü kazandıktan sonra Pamuk, kitapta bahsettiği tüm öğeleri koyduğu gerçek bir Masumiyet Müzesi yarattı. 

Pamuk’un romanı cüretkar ve tutku dolu. İnsanların tutkuya yönelik geleneksel ve modern tutum arasında yavaş yavaş bölündüğü 1970’lerdeki İstanbul’un resmini çiziyor. Sizi büyüleyecek bir okuma arıyorsanız, bu kitap son derece keyifli bir okuma. 

Susan Abulhawa’dan Cenin’de Sabahlar 

Biz topraktan geliyoruz, ona sevgimizi ve emeğimizi veriyoruz ve karşılığında bizi besliyor. Öldüğümüzde toprağa dönüyoruz. Bir şekilde bize sahip. Filistin bize sahip ve biz ona aitiz. ‘

Jenin’de Sabahlar, 1948’de İsrail devleti kurulduğunda yerlerinden edilen Abulheja ailesi Yehya, Basima ve oğullarının hikayesini konu alan Susan Abulhawa tarafından yazılan bir romandır. Kitabın hikayesi beş ülkede dört kuşaktan oluşuyor ve karakterlerin hikayelerini ve memleketlerinden koparılmanın hayatlarını nasıl etkilediğini anlatıyor. 

Susan’ın romanı parlak ve dokunaklı ve aynı zamanda yakıcı bir tutkuyla ülkesi hakkında yazarken de şiddetli. Kitap basittir ve karakterler ve onların sıradan mücadelelerinin bütün bir ulusun acısını nasıl anlattığı ile vurgulanmaktadır. 

2010 yılında yayınlanan bu kitap 30 farklı dile çevrildi ve Annemarie Jacir tarafından yönetilen bir filme uyarlanacak. 

Rabih Alameddine’den Gereksiz Kadın 

‘Kayıp, olabilecek olanın kaybından daha keskin hissedilmez. Hiçbir nostalji, asla var olmayan şeylere duyulan nostalji kadar acı vermez ‘.

Rabih Alemddine, toplum tarafından statüsünün dışlandığı bir toplumda yaşayan, içe dönük bir kadın olan Aliyah’ın hikayesini anlatıyor. Aliyah, yazılı kelimeye olan sevgisinde teselli buluyor ve zamanının çoğunu en sevdiği kitabı Arapçaya çevirmekle geçiriyor.

Heyecan verici bir aksiyon hikayesi olan bir kitap arıyorsanız, bu kitap o değil çünkü Aliyah’ın hayatını kocasıyla paylaştığı bir apartman dairesinde nasıl yaşadığını anlatıyor. 

Bununla birlikte, bu kitabın büyüleyici yanı, nefesini kesecek karakter ve olay örgüsünden gelen esprili monologlarla dolu olmasıdır. Rabih Alameddine’nin göz kamaştırıcı ve samimi kitabı, yaşlanmayı ve hayatta gerçekten önemli olan şeyleri yeniden düşünmeyi konu alıyor. 

Laila Lalami’den Gizli Oğulbüründüokşadığı 

Öfkesi birçok şekle: bazen yumuşak ve tanıdık, o kadar uzun sürediryuvarlak bir taş gibi mükemmel pürüzsüz ve parlak hale geldi; bazen her şeyi kesebilen bir bıçak gibi ince ve keskindi; Bazen bir yıldız şeklindeydi, nefretini her yöne yayıyordu, onu uyuşmuş ve içi boş bırakıyordu. ”

Gizli Oğul, tek odalı bir dairede annesiyle birlikte yaşayan genç Yusuf Al-Maki’nin hikayesini konu alan Laila Lalami tarafından yazılmış bir kitap. Youssef, ülkesinde bir skandal olan evlilik dışı olarak tasarlandığı için kimliğiyle mücadele ediyor. Ancak, babasının hala hayatta olduğunu ve aslında onu görmekten çok mutlu olan güçlü bir adam olduğunu keşfeder. 

Babasının hayatına dalar ve onu memnun etmek için yavaş yavaş arkadaşları ve annesiyle olan bağlantısını kaybeder. Babasıyla ilişkisini sorgulamasına neden olacak büyük bir sır keşfeder. 

Lyrics Alley: Leila Abouela’dan Bir RomanHayattaki 

‘en tatlı şeyler, mutlaka birinin çabaladığı ve kaptığı şeyler değildi. Bunun yerine, birçok kez Merhametli, Her Şeye Yeten, dilekçe verilmeden, sorulmayı beklemeden hizmetkarlarını verirdi. ”

Leila Abouela’nın kitabı 1950’lerde ünlü bir şair olan amcası Hassan Awad’ın hikayesidir. Ailesinin hikayesini ve Sudan’daki kargaşanın insanların hayatlarını nasıl etkilediğini ve onları ülkeyi terk etmeye ittiğini anlatıyor. Hassan Awad’ın hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yeğeninin bu hesabı size üretken bir yazar olarak hayatına bir göz atmanızı sağlayacaktır.

Khaled Hosseini’den Bin Muhteşem Güneş 

Bir adamın kalbi sefil, sefil bir şeydir. Anne rahmi gibi değil. Kanamayacak. Size yer açmak için esnemeyecek. ‘

Khaled Hosseini, kitapları filme uyarlanan ve farklı dillere çevrilen en popüler yazarlardan biridir. En popüler kitaplarından biri, trajik olaylarla bir araya gelen iki kadın olan Maryam ve Laila’nın hikayesini anlatan Bin Muhteşem Güneş’tir. 

Bu kitap anneliğin hikayesini anlatıyor ve kadınların gücü en akıl almaz zorluklara bile dayanabilir. 

Adhaf SouiefMısırBir Roman: Aşk 

‘VeHaritası?Mısır’ın gücü nedir? Dayanıklılığı mı? İnsanları ve olayları varlığının gözeneklerine çekme yeteneği? Bu doğru mu yoksa sadece bir teselli mi? Sorumluluk değişimi mi? Ve eğer doğruysa, ne kadar emebilir ve hala Mısır olarak kalabilir’.

Adhaf Souief’in bu kitabı Man Booker Ödülü’ne layık görüldü. Mısır asıllı Amerikalı bir şefe aşık olan ve köklerinin izini sürmek için Mısır’a giden bir gazetecinin hikayesini anlatıyor. 

Şimdi sayfamıza abone olun ve en son makalelerimizden anında güncellemeler alın. Sitemize üye olmayı ve günlük haber bültenleri almayı unutmayın.